• 65. výročie

•

Povinnú školskú dochádzku absolvovali žiaci najprv v dolnej časti Tlmáč v ľudovej škole (viď čierno-biela fotka). Súčasná budova Základnej školy v Tlmačoch – na Lipníku bola postavená v roku 1958. V týchto dňoch si preto pripomíname 65-te výročie jej založenia. V dobe otvorenia školy tu bolo zapísaných 204 žiakov. Škola ešte nemala telocvičňu ani jedáleň; tie bol postavené až v roku 1967.

Podmienky v minulosti sa výrazne líšili od tých súčasných. Dnes si už ani nevieme predstaviť, že by sme do školy museli chodiť aj v sobotu, ale v čase otvorenia novej základnej školy tomu tak bolo. Deti s nadšením privítali rok 1968, keď sa zaviedol päťdňový pracovný týždeň. V r. 1974 potom postavili budovu školskej družiny, v ktorej sa dnes nachádza základná umelecká škola.

O päť rokov nato bola prerobená budova školskej jedálne do súčasnej podoby – na prízemí bola kuchyňa, jedáleň, sklady a kancelária vedúcej ŠJ a na poschodí štyri učebne školskej družiny.

Spočiatku chodili do Základnej školy v Tlmačoch len žiaci z Tlmáč. V roku 1986 z dôvodu pričlenenia obce Malé Kozmálovce k Tlmačom začali dochádzať do našej školy aj žiaci z Malých Kozmáloviec. Veľké zmeny nastali po tzv. nežnej revolúcii v roku 1989, keď došlo k obrovským zmenám v politickom i spoločenskom živote štátu. Skončila sa doba socializmu a začalo sa písať obdobie demokracie. Rešpektovala sa sloboda vierovyznania a práva dieťaťa. Zmenili sa učebnice i učebné osnovy.

V školskom roku 1997/98 sa uskutočnila reforma školstva z osemročnej školskej dochádzky na deväťročnú. Pre celé slovenské školstvo bol prelomový rok 2008, keď vstúpil do platnosti nový školský zákon, ktorý zmenil školstvo na Slovensku do takej podoby, akú – s niekoľkými zmenami – poznáme dnes.

Čo sa týka súčasnosti, musíme povedať, že naša škola si prešla veľkými zmenami po materiálnej a vizuálnej stránke: bola zrenovovaná fyzikálno-chemická učebňa. V suteréne sa vytvorilo Pohybové štúdio a zriadil sa Stolno-tenisový kútik pre rozvoj pohybových a voľnočasových aktivít našich žiakov. Bola tu vytvorená aj čitáreň s novými knihami. V priestoroch suterénu sa zriadila cvičná kuchynka a dielne.

Zmeny sa týkali aj chodieb na jednotlivých poschodiach. Tie dovtedy dýchali prázdnotou, ale v súčasnosti sú na nich kobercové plochy, vaky a spoločenské hry, ktoré môžu žiaci využívať na oddych a zábavu počas prestávok.

Inovácie prebehli aj v exteriéri školy, kde bolo zriadené streetworkoutové ihrisko, ktoré slúži nielen našim žiakom, ale i širokej verejnosti. Od jari začne fungovať knižná búdka, vybudujeme nové ihrisko s balančnými prvkami, hojdačkami a kladinou.

Záslužná činnosť školy pre verejnosť si vyslúžila aj svoju odmenu. V roku 2022 sa škola dočkala veľkej rekonštrukcie, počas ktorej sa vymenili nové okná, steny prikryla zatepľovacia fasáda, vnútro vyhrievajú nové radiátory. Škola sa tak obliekla do šatu, ktorý má až do súčasnosti.

Základná škola v Tlmačoch je dnes živý organizmus, ktorý poskytuje žiakom nielen výchovu a kvalitné vzdelanie, ale vytvára aj priestor na osobnostný a spoločenský rozvoj žiakov v mnohých oblastiach. Žiaci sa môžu zúčastňovať rôznych záujmových krúžkov, zapájať sa do množstva vedomostných či športových súťaží a počas roka je pre nich pripravených veľa rôznorodých aktivít, ktoré upevňujú a rozvíjajú ich vedomosti, kamarátske vzťahy a tímovú spoluprácu.

Na záver chceme našej základnej škole zaželať všetko najlepšie k 65-tym narodeninám a popriať jej veľa usilovných žiakov, múdrych učiteľov a zodpovedné vedenie.

Autor textu : Mgr. Juraj Šebo, PaedDr. Monika Kotorová

O škole v Tlmačoch
          – báseň napísaná k 65. výročiu ZŠ v Tlmačoch

Sivá budova
          nie je celkom sivá.
          Kladiem si otázku:
          O čom asi sníva?

Ona chce dobré deti,
          múdre a zvedavé,
          vychovať žiakov
          a dbať na ich vzdelanie.

A po snahe sú tu prázdniny.
          Najkrajší čas príde.
          Žiaci sa tešia.
          Učiteľ si oddýchne.

A stará dobrá škola