• HISTÓRIA ZÁKLADNÉHO ŠKOLSTVA V TLMAČOCH

Základné školstvo má v našom meste viac ako 170 rokov. História školstva v Tlmačoch sa píše od roku 1842, kedy bola škola zriadená na území Tlmáč v jednom sedliackom dome. Dovtedy deti navštevovali školu v neďalekom Rybníku.

Najstaršie zachované písomné zmienky o ZŠ v Tlmačoch sú zachytené v školskej kronike z roku 1947. Tá uvádza, že predchádzajúca školská kronika bola počas bojov 2. svetovej vojny zničená. Takže história školy bola písaná už omnoho skôr.

V roku 1868 bola zriadená škola v provizórnych priestoroch nad obecnou pivnicou, no budova časom vyhorela, a tak Tlmačania postavili v roku 1880 budovu s kapacitou do 50 žiakov. Školu vydržiavala cirkevná obec. Od 90. rokov 19. storočia, keď prišla vlna dvojjazyčného vyučovania, sa žiaci museli učiť hlavne po maďarsky.

Budova školy v „dolnej“ časti mesta prestala byť postačujúca, a preto si obec v roku 1937 berie pôžičku na dostavbu školy. Počas SNP (1944 – 1945) bolo vyučovanie prerušené. Po vojne škola pozdvihuje aj kultúrny život obce, zriaďuje sa ZRPŠ (1949) i pioniersky oddiel (1950).

Začiatok 50. rokov 20. storočia ovplyvnil i základné školstvo v Tlmačoch, keďže bola postavená továreň /dnes SES Tlmače/, čím sa prudko zvýšil počet obyvateľov nášho mesta. V starej škole, ktorá sa len pomaly rozrastala o nové priestory (sociálne zariadenia, telocvičňa...), prebiehalo vyučovanie 1. stupňa kontinuálne až do roku 1974, kedy bola výučba definitívne integrovaná do ZŠ „Tlmače-Lipník“.

Najprv sa vyučovalo v paneláku na Topoľovej ulici č. 4. Začína však i výstavba novej budovy. Dňa 14. 12. 1958 bola odovzdaná do užívania budova súčasnej Základnej školy v Tlmačoch. Výstavba telocvične a školskej jedálne s učebňami školskej družiny začali v roku 1965.  Od školského roku 1982/1983 zaniká názov Základná deväťročná škola v Tlmačoch. Od 1. 9. 1986 dochádzajú do školy aj žiaci z obce Malé Kozmálovce.

V súčasnosti je základná škola opäť deväťročná a po roku 2008 aplikuje princípy nového školského zákona, štátneho a školského vzdelávacieho programu. Za vyše 50 rokov sa za jej múrmi vystriedalo niekoľko generácií žiakov i učiteľov, ktoré mapuje monografia Tlmače - Mesto a škola, história a súčasnosť (2008). Dnes v jednej budove sídli aj Základná umelecká škola v Tlmačoch, ktorá sa presťahovala z priestorov dolnej tlmačskej školy  v školskom roku 2013/2014.

Zostavila PaedDr. M. Kotorová