• Schránka dôvery

„Sme škola, kde sa šikanovanie netoleruje v žiadnych podobách.“

Čo je to šikanovanie?

1.       Zjavný úmysel ublížiť druhému, či už fyzicky alebo psychicky. Napr. bitie, krádež, peňazí a vecí, schovávanie a ničenie vecí alebo nadávky a vylúčenie zo spoločnosti druhých.

2.       Útočníkom môže byť jedno dieťa alebo skupina detí.

3.       Incidenty  sú opakované. Jednorázové akcie sa väčšinou za šikanovanie nepovažujú.

4.       Nepomer síl medzi útočníkom a obeťou. Táto prevaha môže byťskutočná, alebo zdanlivá. V oblasti fyzickej silyaleboagresivity, v osobnej sile jedinca alebo v početnej prevahe skupiny.

Prejavy šikanovania:

1.       Posmech, posmešné poznámky na adresu dieťaťa, pokorujúce prezývky, nadávky, ponižovanie, hrubé narážky na jeho osobu. Rozhodujúcim kritériom je to, do akej miery je dané dieťa konkrétnou prezývkou zraniteľné.

2.       Kritika dieťaťa, výčitky na jeho adresu, prehlasované najmä nepriateľským až nenávistným prípadne pohŕdavým tónom.

3.       Príkazy, ktoré dieťa dostáva od iných detí, povedané najmä panovačným tónom a skutočnosťou, že sa im dieťa podriaďuje.

4.       Naháňanie, strkanie, šťuchanie, rany, kopanie, ktoré nemusia byť silné, ale je nápadné, že  ich obeť neopláca.

5.       Bitky, v ktorých je jeden z účastníkov zreteľne slabší a snaží sa uniknúť.

Zriadili sme pre Vás „Schránku dôvery a v triedach na plagátoch máte pravidlá používania a fungovania schránky.

Pravidlá používania a fungovania schránky:

1. Ak sa chceš s niečím zdôveriť, napíš svoj problém a vlož do schránky.

-  ak máš z niečoho strach

-  ak máš otázku - chceš vedieť....

-  ak chceš na niečo upozorniť

-  ak sa ti zdá, že ti niekto robí zle iným a podobne.

2. Ak čakáš odpoveď a nenapíšeš svoje meno vyber si nejakú značku,

píš pod menom nejakého svojho idola, rozprávkovej postavičky.....  a odpoveď nájdeš

3. Schránka sa vyberá každý piatok a v utorok  v odpovednej obálke pod schránkou nájdeš

odpoveď, pomoc a podobne.

4. Ak sa chceš o svojich problémoch porozprávať tak napíš svoje meno a v odpovednej

obálke nájdeš termín stretnutia a porozprávame sa.

Schránka je umiestnená v hlavnej budove školy na prízemí vľavo, v priestoroch šatne pred školskou knižnicou.

Vyplnili ste a anonymné dotazníky a tak verte, že Vám chceme pomôcť a preto využite našu ochotu pomôcť.

Schránka dôvery je už pripravená na Vaše dôvernosti.

Schranka_dovery_A4.pdf