• Výchovné poradenstvo

• VÝCHOVNÝ  PORADCA: Mgr. Lucia Karafová

Konzultačné hodiny:

·       Pre žiakov:  streda          od 10:00 do 11:00 hod.

·       Pre rodičov: streda         od 13:00 do 14:00 hod.

·       Prípadne si dohodnite iný termín

Telefónne číslo:  škola   036/6342011

Kontaktná adresa:  luciakarafova@gmail.com

Aktuálne informácie

Milá deviatačka, milý deviatak!

Možno si ani neuvedomuješ, že stojíš pred jedným z najdôležitejších rozhodnutí v tvojom živote. Áno, je to tak.

Práve robíš prvý vážny krok pre svoju budúcnosť, a preto venuj výberu strednej školy a voľbe povolania veľkú pozornosť.

Pomaly vkročíš do sveta dospelých, do sveta práce. Hľadaj čo najviac informácií a rozhodni sa zodpovedne.

Pretože mi záleží na tom, aby si bol/bola úspešný/úspešná, rada ti poradím a pomôžem. Dúfam, že k tomu prispeje aj naša spoločná web stránka. Na tvoje otázky ti rada odpoviem.

Budem ti držať palce.

Funkcia výchovného poradcu:

- Výchovný poradca plní úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelávania a profesionálnej orientácie detí, ako aj v oblasti prevencie problémového a delikventného vývinu detí.

-Poskytuje konzultácie žiakom a ich zákonným zástupcom pri riešení výchovných a vzdelávacích problémov, informuje ich o otázkach štúdia na SŠ a pri voľbe povolania.

V oblasti profesionálnej orientácie:

- poskytuje informácie o možnostiach štúdia na SŠ a SOU

- venuje pozornosť žiakom, ktorí sú začleňovaný  do bežných tried ZŠ a končia povinnú školskú dochádzku na ZŠ

- spolupracuje s úradom práce, ktorý venuje pozornosť i absolventom ZŠ

- pripravuje vstupné doklady končiacich žiakov spoločne s triednymi učiteľmi

- zodpovedá za včasné odoslanie dokladov a ich vzorné vypracovanie

- pripravuje exkurzie do SOU a zabezpečuje účasť žiakov 9.ročníka na prezentačných akciách SŠ a SOU

Základné informácie pri podávaní prihlášok na stredné školy

Postup pri podávaní prihlášok na stredné školy (SŠ) podľa Vyhlášky MŠ č. 245/2008 Z.z.o prijímaní na vzdelávanie v stredných školách:

1. Zákonný zástupca žiaka podáva elektronickú prihlášku riaditeľovi SŠ, na ktorú sa hlási do 20.3.2024.

2. Zákonný zástupca žiaka si môže podať dve prihlášky na dve rôzne SŠ alebo na dva rôzne odbory vzdelávania tej istej SŠ a dve prihlášky na odbory, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania, t.j. na odbor s talentovou skúškou. Ďalšiu prihlášku si môže podať iba v prípade, ak žiak nebol v prvom termíne prijatý ani na jednu zo SŠ, a to na druhý, júnový termín prijímacieho konania.

3. Termíny platné pre tento školský rok, ako aj informácie o prijímaní na SŠ sú uverejnené na internete, na stránke školského výpočtového strediska www.svs.edu.sk. Nachádzajú sa tam aj štatistiky naplnenosti SŠ, zoznamy SŠ a odkazy na jednotlivé Stredné školy.

4. Prihlášku podáva rodič alebo výchovný poradca prostredníctvom EduPage do 20.3.2024.

5. K prihláške je možné pripnúť kópiu dokladu o úspešnom umiestnení v predmetovej olympiáde alebo v súťaži, ktorá súvisí s odborom, o štúdium ktorého sa žiak uchádza.

Organizačné pokyny k prijímacím skúškam na stredné školy v Nitrianskom kraji pre školský rok 2024/2025

Predpoklady prijatia na vzdelávanie v SŠ

1.Do prvého ročníka osemročného vzdelávacieho programu / gymnáziá/ môže byť prijatý uchádzač

-  ak získal primárne vzdelanie

- úspešne ukončil piaty ročník ZŠ v školskom roku 2023/2024

- splnil podmienky prijímacieho konania

2. Do prvého ročníka štvorročného vzdelávacieho programu v gymnáziách :

-  ak získal nižšie stredné vzdelanie

-  splnil podmienky prijímacieho konania

3. Do prvého ročníka päťročného vzdelávacieho programu / bilingválne vzdelávanie / :

a) ak úspešne ukončil ôsmy ročník ZŠ v školskom roku 2023/2024 :

-  ak získal primárne vzdelanie

-  splnil podmienky prijímacieho konania

b) ak úspešne ukončil deviaty ročník ZŠ :

-  ak získal nižšie stredné vzdelanie

-  splnil podmienky prijímacieho konania

4. Do prvého ročníka všetkých študijných odborov  na všetky stredné školy musia žiaci robiť prijímacie pohovory.

Termíny konania prijímacích skúšok na stredné školy pre školský rok 2024/2025