• Mesiac október- 2. B

• Kolektív 2. B triedy tiež veľmi pekne ďakuje pani Kučerovej, ktorá s nimi zdieľala hodinu čítania v rámci Októbra - Mesiaca úcty k starším. Pani Kučerová zaujala deti rozprávkou Cínový vojačik, bájkami a hovoreným príbehom. Deti jej tiež prečítali básničky i hádanky.

• Mesiac október

• Sériu stretnutí so starými rodičmi začala 4. B

Mesiac október by mal byť pre nás všetkých aj pripomienkou, ako si uctiť starších ľudí v našom okolí.

Je úžasné, ako kniha môže spájať generácie a umožniť nám zdieľať spoločné zážitky. Žiaci 4.B triedy strávili čítanie so starou mamou /p. Jakubíkovou/ v príjemnej atmosfére a pocite pohody.

Deti si pripravili rôzne otázky, na ktoré im Maťkova stará mama ochotne odpovedala. Tento čas strávený spolu bol skutočne hodnotný a inšpiratívny.

Nájdime si čas, vľúdne slovo, úsmev pre starších neustále, nie len počas októbra.

S láskou žiaci 4.B

• Ovocie a zelenina z našich sadov a záhrad

• Takto odprezentovali žiaci šiesteho ročníka časť učiva, ktoré je súčasťou biológie. Okrem poučných a zaujímavých informácií, ktoré získali ich spolužiaci, mohli ochutnať šťavu z rajčiaka, mrkvy, cesnakovú pomazánku, semienka tekvice, bobule hrozna, rôzne druhy paprík, jahody, či vôňou rozlíšiť petržlen a paštrnák.

Výstavku ponechali pre ostatných žiakov školy do konca týždňa.

• Exkurzia v PD Kozárovce

•

Žiaci tretieho a štvrtého ročníka sa 9. 10. 2023 zúčastnili exkurzie v Poľnohospodárskom družstve Kozárovce. Hlavným cieľom našej exkurzie bolo lepšie porozumieť poľnohospodárskej výrobe. Poľnohospodárske družstvo nám zaujímavo predstavil hlavný zootechnik Milan Szabo.

Je to tradičné družstvo s rastlinnou a živočíšnou výrobou. Pestujú sa tu obilniny, olejniny a pre potreby živočíšnej výroby kukurica na siláž a lucerna siata. Žiaci sa dozvedeli užitočné informácie o živote a chove dojníc. Najzaujímavejšie pre nich boli malé teliatka, ktoré mohli pohladkať. Pán Szabo nám predstavil moderné metódy a technológie v poľnohospodárstve. Zvedavo sme nahliadli do starého a nového kravína a tiež do dojárne.

Na záver sme poďakovali pánovi zootechnikovi za exkurziu. Je to človek, ktorému je jeho práca naozaj koníčkom.

• Plavecký výcvik žiakov 3. ročníka

• V dňoch 18. 9. 2023 - 29.9. 2023 naši tretiaci absolvovali Plavecký výchovno-výcvikový kurz v Relax centre Tlmače. Deň čo deň sa pod vedením inštruktorov plávania zoznamovali s vodným prostredím a učili základné plavecké spôsoby. Pri výcviku sa používali rôzne plavecké pomôcky, ktoré výuku plávania spestrili, ale aj uľahčili. V posledný deň každý žiak dostal diplom, sladkú odmenu a malý darček, ktorý venovalo vedenie školy a sponzorsky prispela p. uč. Havranová. Žiakom sa nakoniec nechcelo z plavárne vôbec odísť. Potešila ich len informácia, že v šiestom ročníku si to opäť zopakujú.

• Hudobná rozprávka v Štátnej opere

• Súčasťou vzdelávania v našej škole bolo aj kultúrne vyžitie v Štátnej opere v Banskej Bystrici. Dňa 20.9. 2023 sa žiaci 6. a 7. ročníka zúčastnili na divadelnom predstavení detskej opery Malý princ.

Stretli sme sa pred budovou školy, odkiaľ sme sa autobusom presunuli do Banskej Bystrice. Do začiatku predstavenia nám zostal chvíľu čas, tak sme si prezreli historické centrum mesta. Potom sme sa presunuli do budovy, v ktorej sa to všetko udialo. Sadli sme si a vtom zhasli svetlá. V najväčšej tme na scénu nastúpili deti s ligotajúcimi sa dáždnikmi, ktoré v tej tme žiarili ako hviezdy na nočnej oblohe. Spoza nich vystúpil Malý Princ. Herci predvádzali náročný operný spev. Krásna scéna, svetelné a hudobné spracovanie v nás zanechali pekný zážitok. Po skončení predstavenia sme mali jedinečnú možnosť nahliadnuť na hudobné nástroje v orchestrisku pod javiskom.

text: Roberta Jančová

• BRÁNA JAZYKOV OTVORENÁ NA GYMNÁZIU JANKA KRÁĽA V ZLATÝCH MORAVCIACH

• Príznačný názov, ktorý si Gymnázium Janka Kráľa zvolilo pre svoju súťaž, je nielen titulom Komenského pedagogického spisu, ale symbolicky predstavuje jednu zo vstupeniek do sveta vzdelaných ľudí. Tú vstupenku získavajú všetci žiaci, ktorí sa zúčastnia súťažnej aktivity konanej pri príležitosti Európskeho dňa jazykov.

Brána jazykov je každoročne otvorená pre žiakov základných škôl. V tomto školskom roku sa súťaž konala 25.9.2023 a privítali na nej trojčlenné družstvá z blízkeho aj vzdialeného okolia.

V exteriéri školy podľa pripraveného harmonogramu prechádzali súťažiaci 18 stanovišťami, na ktorých riešili úlohy v anglickom, nemeckom alebo v ruskom jazyku so zameraním na európske kultúrne poznatky. Zadania boli formulované hravou formou (priraďovanie, vyfarbovanie, riešenia krížoviek, či interpretácia piktogramov a iných znakov),ktoré preverili nielen ich jazykové zručnosti, ale aj postreh, rýchlosť, jazykový odhad a tímovú spoluprácu.

Našu školu tento rok reprezentovalo družstvo v zložení: Zoja Mária Kovácsová, Margaréta Vančová a Filip Švaral, všetci žiaci 9.A triedy. Z 26 zúčastnených tímov napokon skončili na 17.-18.mieste. Gratulujeme!

• Post Bellum

• Žiaci 9. ročníka spolu s niekoľkými žiakmi 8. ročníka mali v uplynulý piatok nevšedný program vďaka OZ Post Bellum. Niesol sa v duchu udalostí nedávneho a predsa našim žiakom tak vzdialeného a ťažko predstaviteľného 20. storočia. Prostredníctvom zážitkového workshopu dostali príležitosť na chvíľu sa vžiť do role ich rovesníkov v čase tesne pred Nežnou revolúciou. Pridanou hodnotou bolo osvieženie si dôležitých míľnikov, ktoré utvárali 20. storočie ako aj možnosť vďaka rôznym reálnym zozbieraným príbehom spoznávať osudy bežných ľudí, ktorými pokojne mohli byť i naši rodičia či prarodičia. Nechýbali dobové plagáty, pionerske šatky, odznaky, dokonca i výborne zinscenované správanie “súdruhov”. Vďaka za tento zážitok!

• Týždeň detskej radosti

• Najväčšou odmenou pre nás je radosť v očiach našich žiakov. A počas Týždňa detskej radosti v ŠKD sme si mohli spolu vychutnať dni plné zábavy. Malú ukážku z nich posielame vo videu.